Domů Hardware Kolik WiFi sítí znáš, tolikrát jsi člověkem (s konektivitou)

Kolik WiFi sítí znáš, tolikrát jsi člověkem (s konektivitou)

0 509

WiFi, nezkráceně „wireless fidelity“ znamená česky něco jako „bezdrátová věrnost. Principem WiFi sítě by tedy měla být stejná dostupnost a konektivita jako u klasického Ethernetu, tedy běžné metalické kabelové počítačové sítě. Ačkoliv se současné IT stále zjednodušuje, správné nastavení WiFi sítě nemusí být vždy jednoduchou záležitostí – zvláště, když máte moderní WiFi router, který nabízí hned několik druhů WiFi sítí, nebo potřebujete pokrýt WiFi signálem větší plochu.

Budete se možná divit, ale WiFi sítě už jsou s námi na světě téměř jedno čtvrt století. To je dlouhá doba a pro IT to platí několikanásobně. Označení „WiFi síť“ je pořád stejné, ale za ta dlouhá léta se zrodilo mnoho WiFi standardů, rozvinulo několik infrastruktur a vzniklo mnoho hardwarových zařízení – od nejrůznějších WiFi routerů, opakovačů signálu, zesilovačů WiFi atp. Pojďme si je „prosvištět“, ať jste v (bezdrátovém) obraze.

 

WiFi sítě podle infrastruktury

Existují následující hlavní typy infrastruktur bezdrátových sítí:

  • WPAN – bezdrátové osobní sítě, které se vyznačují pouze krátkým rozsahem. Typicky sem spadají Bluetooth propojení (např. mobil a bezdrátová sluchátka), nebo spojení zařízení pomocí technologie WiFi
  • WLAN – bezdrátové místní sítě, prakticky nejrozšířenější a nejběžnější type architektury, pokud zřizujete WiFi síť pro domácnost nebo podnik. Běžnou architekturou je přípojný bod internetu (např. mobilní připojení nebo třeba DSL modem) napojený na WiFi router, který potom šíří WiFi signál a v případě slabšího pokrytí na delší vzdálenosti se doplní zesilovačem WiFi.
  • WWAN – bezdrátové sítě širokého rozsahu, se kterými přijdete do styku pouze nepřímo uživatelsky. Zajišťují pomocí satelitů nebo radioreléových spojů konektivitu na velkých plochách, jako jsou města, nebo dokonce celá správní území.
  • WMAN – bezdrátové metropolitní sítě, sloužící v zásadě jako agregace a propojení jednotlivých WWAN sítí (viz předchozí bod).

Pokud zařizujete pokrytí WiFi signálem v opravdu malém bytě nebo jediné kanceláři, kde vám postačí WPAN, je pro vás ideální volbou infrastruktura typu WLAN.

 

Standardy WiFi sítí

Jak jsme naznačili v úvodu, název WiFi zůstává (už poměrně dlouhou dobu), ale mění se a vyvíjí jednotlivé standardy. Co to znamená? Pod jednotlivými standardy si můžete představit různé frekvence signálu, zabezpečení WiFi a jeho rychlost. V současnosti narazíte na následující standardy:

  • WiFi Wireless G – WiFi routery tohoto standardu už jsou trochu zastaralé, podporují pouze pomalejší pásmo 2,4GHz a nejsou dobrou volbou pro malé kanceláře, pokud potřebujete propojit mnoho zařízení k sobě nebo intenzivně využíváte cloudové aplikace na internetu.
  • WiFi Wireless N – WiFi routery tohoto standardu jsou dobrou volbou pro bezdrátovou síť domácí kancelář
  • WiFi Wireless AC – WiFi routery tohoto standardu v zásadě vysílají na dvou frekvenčních pásmech (2,4 GHz a 5 GHz) a jsou nejlepší volbou pro použití v malých firmách, protože mají dobrou schopnost vysílání a umožňují, aby si více zařízení užívalo optimálního výkonu současně.
  • WiFi Wireless 6 a 6E – jsou v současnosti nejmodernějším a nejrychlejším standardem. Z toho důvodu nemusí být ale tyto WiFi routery vždy optimální volbou z hlediska zpětné
  • WiFi Wireless 7 (802.11be) – zatím stále hudba budoucnosti, která ale už pomalu klepe na dveře. První produkty s tímto standardem by se měly objevit v průběhu roku 2024. A co tato nová WiFi přinese? Takřka dvojnásobnou propustnost s šířkou frekvence 320 MHz (802.11ax má 170 MHz) s pracovní frekvencí až 6 GHz a celkovou teoretickou propustností až 40 Gb/s (pro data až 36 Gb/s). Teoreticky se tak vyrovná nejrychlejšímu běžnému drátovému rozhraní Thunderbolt 3. Rychlost bude v praxi samozřejmě nižší z důvodu zarušení, vzdáleností zařízení, viditelnosti, materiálů a dalších faktorů.

A pokud vám ze všech těch pojmů, typů a standardů jde tak trochu hlava kolem, uděláte nejlépe, když se obrátíte na oborníky, kteří vám navrhnou optimální řešení pro vaši podnikovou i domácí WiFi síť.

CheapAdultWebcam

PODOBNÉ ČLÁNKY