Domů Software Co je to pentest a k čemu slouží? 

Co je to pentest a k čemu slouží? 

0 579

Není tajemstvím, že kybernetických útoků stále přibývá. S tím roste také důležitost kyberbezpečnosti. Abyste minimalizovali rizika bezpečnostních hrozeb a účinně se bránili před potenciálními útoky hackerů i ve vaší firmě, pak pravidelně provádějte penetrační testování. To by mělo být součástí bezpečnostní strategie každé společnosti. Zjistěte, co pentest obnáší a k čemu slouží.

Co je to penetrační testování?

Penetrační testování představuje proces zkoumání slabých míst informačních systémů, webů, infrastruktury i zaměstnanců. Během něj se odborník snaží prostřednictvím různých útoků najít bezpečnostní mezery a zranitelnosti. Tyto útoky mají co nejvěrněji simulovat možný potenciální útok reálného hackera.

Simulací hackerského útoku ověříte úroveň bezpečnosti informačních systémů ve vaší firmě a odolnost informačních a komunikačních technologií před reálnými kybernetickými hrozbami. Hlavním cílem penetračního testování je tak prověřit a zhodnotit úroveň zabezpečení informačních systémů. To zahrnuje hodnocení organizačních (podvod a sociální inženýrství) a technických opatření (nastavení otevřených portů a verze systému).

Proč provádět penetrační testování?

Penetrační testování hraje důležitou roli v kyberbezpečnosti společnosti, umožňuje totiž sledovat změny v aplikacích, sítích a systémech k eliminování všech potenciálních bezpečnostních rizik.

Prostřednictvím penetračního testování:

  • Vyhledáte slabiny a potenciální cíle kybernetického útoku.
  • Výsledek vám naznačí, jaké bezpečnostní chyby opravit.
  • Předcházíte tak bezpečnostním hrozbám a rizikům ve vašich systémech.
  • Průběžně monitorujete stav bezpečnosti.

Jak často provádět penetrační testy?

Pentesty je vhodné jednou za čas opakovat (nejlépe jednou ročně). Hodí se to, i pokud ve vaší firmě dojde k výrazným změnám (například úpravy infrastruktury či upgrady). Frekvence testování se však odvíjí například od druhu podnikání, regulačních požadavků nebo tempa změn informačních technologiích.

Druhy penetračních testů

Testovat se dá mnoha způsoby, penetrační testy tak mohou být:

  • Interní – cílem tohoto testu je prozkoumat vnitřní síť firmy. Provádí se tedy simulovaný útok nespokojeného zaměstnance, který se snaží získat přístup ke chráněným datům uvnitř firmy. Zkoumají se servery, operační systémy, databáze a další.
  • Externí – naopak tento typ testu má za cíl prozkoumat možnost infiltrace sítě zvnějšku. Prověřují se například e-maily, DNS, webové servery a aplikace.

K penetračnímu testování můžete zvolit také jeden ze tří strategických přístupů, každý zahrnuje odlišné postupy a nástroje. Hlavní rozdíl je v míře znalostí hackera o cílovém systému nebo síti.

  1. Grey Box – pentester zná základní informace o cílovém systému (například počáteční přístupové údaje nebo mapu síťové infrastruktury). U tohoto typu penetračních testů se vytváří realistický scénář útoku.
  2. Black Box – pentester nezná žádné informace o cílovém systému (nemá přístup k softwaru, interním kódům nebo citlivým údajům).
  3. White Box – u tohoto typ penetračního testu má tester maximální úroveň přístupu k cílovému systému. Místo simulace kybernetických útoků se jedná spíše o podrobné prozkoumání systému na úrovni zdrojového kódu. Cílem je pak proniknout přes bezpečnostní opatření systému a odhalit chybné konfigurace, špatně napsaný kód a další bezpečnostní problémy.

Co je výsledkem penetračního testu?

Výsledkem pentestu je závěrečná zpráva, které vaší firmě objasní nalezené zranitelnosti a bezpečnostní mezery. Součástí je také doporučení, jak tyto problémy odstranit.

Kdo vám udělá pentest?

Penetrační test vám udělá specializovaná firma poskytující služby v oblasti kybernetické bezpečnosti nebo informačních technologií. Ochraňte svá data před kybernetickými hrozbami dřív, než bude pozdě.

CheapAdultWebcam